Blogczworogłowy uda

Mięsień czworogłowy uda jest głównym prostownikiem stawu kolanowego. Jest też zginaczem stawu biodrowego za sprawą mięśnia prostego uda. Dzieje się tak gdyż czworogłowy jest mięśniem dwustawowym. Nie możemy postrzegać go jako jeden mięsień bo jak sama nazwa mówi składa się z czterech głów.

 

Warto znać jego budowę i funkcję poszczególnych mięśni z grupy ponieważ w przypadku kontuzji lub bólu łatwiej będzie zdiagnozować ,z którą głową mamy problem. Podczas diagnostyki w gabinecie zawsze sprawdzamy wszystkie mięśnie z grupy co pozwala precyzyjnie ustalić przyczynę problemu i skupić na celowanej fizjoterapii.

Czworogłowy uda to cztery głowy

Składa się on z mięśnia prostego uda oraz mięśni obszernych przyśrodkowego, bocznego i pośrodkowego. Trzy z nich czyli wszystkie obszerne są mięśniami jednostawowymi, mięsień prosty uda natomiast jest mięśniem dwustawowym ponieważ ma swój przyczep nad stawem biodrowym na kolcu biodrowym przednim dolnym. Zobaczcie jaki i gdzie się przyczepiają oraz jaką dokładnie pełnią funkcję.

 

  • M. prosty uda – PP: kolec biodrowy przedni dolny PK: guzowatość piszczeli (przez więzadło rzepki) Funkcja: zgięcie w stawie biodrowym, wyprost w stawie kolanowym

 

  • M. obszerny przyśrodkowy PP: kresa chropawa (warga przyśrodkowa),kresa międzykrętarzowa (cz.dolna) PK: Obie strony guzowatości na kłykciu przyśrodkowym i bocznym (przez troczek rzepki przyśrodkowy i podłużny). Funkcja: wyprost stawu kolanowego.

 

  • M. obszerny boczny PP: kresa chropawa (warga boczna), krętarz większy (powierzchnia boczna). PK : Obie strony guzowatości na kłykciu przyśrodkowym i bocznym (przez troczek rzepki przyśrodkowy i podłużny) Funkcja: wyprost w stawie kolanowym

 

  • M.obszerny pośredni PP: trzon kości udowej (strona przednia) PK: guzowatość piszczeli, Funkcja: wyprost w stawie kolanowym

Ciekawostką jest piąta głowa mięśnia czworogłowego

I jeszcze jako ciekawostka, bo nie każdy o tym pamięta lub wie – mamy tu piątą głowę którą tworzy mięsień stawowy kolana. Zawiera się on w dolnych włóknach m. obszernego pośrodkowego. Znajduje się nad zachyłkiem rzepki. Pełni funkcję wspomagającą wyprost i zapobiega wpuklaniu torebki stawowej.

Uwaga – wszystkie głowy mięśnia czworogłowego jako cały mięsień mają przyczep końcowy na guzowatości kości piszczelowej przez więzadło właściwe rzepki

 

Pamiętaj o rozluźnieniu mięśni

 

Internet jest pełen ćwiczeń wzmacniających „czwórkę” i sposobów na rozluźnienie. Od wielu lat zastanawiam się jednak czemu bardziej stawiamy tylko na to aby czworogłowy uda był silny i okazały, a zapominamy o jego odpowiedniej długości, balansie w stosunku do grupy kulszowa-goleniowej i co najważniejsze o jego rozluźnieniu i regeneracji po ciężkiej pracy.

Przedstawiony poniżej materiał z naszego kanału na YouTube zawiera zestaw prostych ćwiczeń ułożonych w takiej kolejności aby w sposób komfortowy i bezpiecznie dobrze rozluźnić i rozciągać mięsień czworogłowym. Systematyczne stosowanie ćwiczeń pozwoli na utrzymanie dobrej długości i kondycji mięśnia. Jestem przekonany ze ich stosowanie pozwoli Wam uniknąć kontuzji jeśli będziecie odpowiednio i systematycznie je wykonywać oraz nie przesadzać z treningiem.

 

Czworogłowy Uda – kolka sposobów na rozluźnienie mięśnia !!! – zapraszam do oglądania i komentowania 

Mam nadzieje ze powyższy materiał dotyczący rozciągania i rozluźniania mięśnia czworogłowego będzie dla Was przydatny i będziecie do niego wracać lub robić z pamięci :). Serdecznie zapraszam Was do oglądania innych materiałów na naszym kanale. Znajdziecie tam dużo ciekawostek z dziedziny fizjoterapii oraz przydatne ćwiczenia „na różne okazję ” . Koniecznie zostańcie z nami na dłużej i zasubskrybujcie kanał. Pozdrawiam Łukasz.

 

 

 

Inne powiązane wpisy i filmy :

Mobilizacja Rzepki

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS)

Żebyście nie musieli daleko szukać zostawiam wam link do naszego kanału – FizjoTerapia HD