Blogmobilizacja nadgarstka

Staw nadgarstkowy często ulega przeciążeniom i uszkodzeniom. Często w okresie zimy ratując się na śliskim chodniku podpieramy się nadgarstkiem co może powodować jego kontuzję/złamanie. Co wtedy zrobić i jak pomóc sobie w warunkach domowych? Mamy dla was 15 minutowy materiał w którym przedstawiamy przykładów ćwiczenia dla stawu nadgarstkowego.

 

Zawsze kiedy używamy dłoni pracują również nasze nadgarstki. Upadki i złamania to nie jedyne problemy tego stawu. Wszelkie prace manualne, praca przy komputerze, w kuchni czy nawet patrząc na moją pracę – fizjoterapeuty powodują, że pracujące mięśnie przenoszą obciążenia. Brak ich odpowiedniego rozluźnienia lub rozciągnięcia powoduje, że staw nadgarstkowy traci fizjologiczną ruchomość. Jak brakuje nam ruchomości, a zaczynamy wykonywać ćwiczenia które ja wymuszają na siłę możemy doprowadzić do uszkodzenia chrząstki szklistej i efektem tego będzie ból.

 

W poprzednim wpisie wspominałem Wam o prostych ćwiczeniach na rozluźnienie przedramienia, które pozwalają utrzymać odpowiednią ruchomość i kondycje mięśni —-> Rozluźnij przedramię  

 

 


Mobilizacja stawu nadgarstkowego

Materiał o mobilizacji nadgarstka to swego rodzaju kontynuacja. Przykład rozwiązania w przypadku braku efektów stosowania ćwiczeń rozciągających i rolowania mięśni. Ćwiczenia skupiają się głownie na pracy w obrębie samego stawu nadgarstkowego. Ćwiczenia przestawione poniżej są rozwiązaniem na pierwsze dni terapii po unieruchomieniach gipsowych czy bólach spowodowanych przeciążeniem chrząstki. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem i późniejszym podzieleniem się wrażeniami lub efektami ćwiczeń. Zachęcamy do zostawienia krótkiego komentarza pod materiałem na kanale YT. Nie będę się więcej rozpisywał, po prostu oglądajcie.

 

Pamiętajcie aby prezentowane ćwiczenia wykonywać delikatnie i nie powodować większego bólu w stawie. Jeśli nie jesteście pewni czy ćwiczenia są dla Was odpowiednie koniecznie skonsultujcie to ze swoim fizjo lub napiszcie w komentarzu.

Pozdrawiamy FizjoTerapia HD