Blogpoduszka ortopedyczna

Tempo życia jest coraz szybsze, a co za tym idzie coraz mniej czasu na regenerację i odpoczynek. Po całym dniu przy komputerze głowa pęka a sztywność i bóle szyi oraz pleców są coraz większe. Skoro tak dużo się mówi o ergonomii pracy, pozycji przy biurku, ustawieniach monitora, doborze odpowiedniego krzesła, to czemu nie zadbać również o inną sferę naszego życia jaką jest odpoczynek, a uściślając sen – nasza pozycja i wygoda podczas snu.

 

Dajmy głowie odpocząć 

Jedną trzecią życia przesypiamy ?! Więc chyba warto zainteresować się tematem i uczynić nasz sen bardziej:

– efektywnym – skoro mamy na niego mało czasu, 

– zdrowym – żeby nie budzić się „połamanym”, „sztywnym”, z bólem głowy, 

a przede wszystkim

– komfortowym – abyście czuli się wyspani.

Na dobry sen składa się wiele różnych czynników takich jak:  

  • odpowiedni materac oraz posłanie – dobrany do naszych preferencji i budowy ciała,
  • temperatura i wilgotność w sypialni – różnice temperatur i wilgotności mają duży wpływ na rytm serca i poziom uwodnienia organizmu.
  • stopień wypełnienia żołądka – nasz organizm w nocy ma odpoczywać a jeśli położymy się po zjedzeniu dużego posiłku to będzie on zmuszony do pracy. Pamiętajcie o tym!

Poduszka Profilowana/Ortopedyczna

My zajmiemy się dzisiaj tylko jednym z nich – odpowiednią poduszką, profilowaną czy bardziej groźnie brzmiącą ortopedyczną. Jakbyśmy jej nie nazywali to spełnia i tak tę samą funkcję – ma zapewnić nam zdrową i wygodną pozycję podczas snu z optymalnym ułożeniem naszego kręgosłupa. Sprawi to, że sen będzie mniej przerywany, nasza szyja mniej przeciążona, a odczucia po przebudzeniu nie będą wspomnieniem ciężkiego treningu z obolałymi mięśniami.

Na wstępie chciałbym Ci powiedzieć, że poduszka profolowana/ortopedyczna nie jest tylko dla osób z bólami odcinka szyjnego kręgosłupa . Jest też bardzo pomocna przy: ogólnych problemach z zasypianiem, bólach głowy, bezdechu nocnym (chrapaniu), bruksizmie (szczękościsku, zgrzytaniu zębami), bólach odcinka lędźwiowego (zaskoczenie?) problemach tętnic kręgowych czy zawrotach głowy.

„Jestem zdrowy !! Nie potrzebuje poduszki ortopedycznej”

Ja też nie mam wyżej wymienionych objawów (chociaż żona twierdzi, że chrapię), a mimo wszystko śpię na takiej poduszce bo pozwala mi ona utrzymać odpowiednie ułożenie kręgosłupa podczas snu i nie utrwala negatywnych wzorców tj. wysunięta głowa do przodu, broda uniesiona do góry, wysuniętych barków do przodu czy różnic w zakresie ruchomości do skłonu bocznego. Nierzadko są to skutki nieświadomego używania nieodpowiedniej dla naszego ciała poduszki. 

Wpis o błędnym korzystaniu z poduszki może wydawać się śmieszny, ale badając przez lata pacjentów z problemami bólowymi kręgosłupa szyjnego śmiało twierdzę – Można !!!

Zobaczcie przedstawione w filmiku klasyczne kombinacje układania poduszki, które stale się powielają i wróćcie do tekstu ———> [ link do materiału ]

Jesteście zaskoczeni faktem, że spanie na brzuchu jest bardzo niezdrowe ? Niestety jest to prawda i z racji ograniczeń ruchomości do rotacji mocno obciąża stawy międzykręgowe. Dodatkowo wymuszony przeprost odcinka szyjnego zawęża kanał kręgowy i może powodować kompresję tętnic kręgowych w połączeniu z w/w rotacją. To przekłada się na bóle i zawroty głowy po przebudzeniu.

W materiale została przedstawiona alternatywa ułożenia poduszki dla osób śpiących na brzuchu jeśli już nie chcą odpuścić. Nie jest idealna i powoduje ucisk na klatkę piersiową, ale odciąża odcinek szyjny.

„Skoro można zmodyfikować spanie na normalnej poduszce, to po co kupować profilowaną?”

Zasada jest prosta, na profilowanej nie trzeba kombinować i jak już ją dobrze dobierzemy to wystarczy się jedynie położyć – nie zsuwa się, nie trzeba pozycji poprawiać i zawsze jest taka sama. Dodatkowo pamiętajcie, że inwestujecie w swoje zdrowie a jest to bezcenna inwestycja wpływająca na wasze zdrowie i życie codzienne!

„Testowałem/am już wiele poduszek ortopedycznych – zero efektów !!!”

Z poduszką ortopedyczną jest tak samo jak z butami kupowanymi przez internet, ryzykujemy nie mierząc ich wcześniej. Nie zawsze jest to trafiony zakup. Jeśli poduszka nie jest do nas odpowiednio dobrana, z pewnością nie będzie spełniała swojej funkcji. Czasem wręcz będzie pogarszała nasze samopoczucie i jakość snu.

Dobór poduszki nie jest też taki oczywisty i nie da się tego zrobić patrząc tylko na wymiary i wytyczne podane przez producenta na stronach internetowych.

Uwaga – cream de la cream posta !

Aby dobrać odpowiednią poduszkę ortopedyczną / profilowaną musimy się do niej fizycznie „przyłożyć” i nie da się tego zrobić przez internet, chyba że jet to kolejna poduszka bo wymieniamy starą. Warto tu dodatkowo wspomnieć, że poduszkę trzeba co jakiś czas wymieniać bo jak wszytko, także i ona traci swoje właściwości. Poduszki ortopedyczne mają różne wielkości i twardości co dopasowuje się do naszych gabarytów, elastyczności kręgosłupa oraz jego krzywizn. Z racji, że każdy z nas jest względnie inny nie ma uniwersalnego klucza doboru poduszki. Producenci stosują pewne zakresy ale nie do końca się to sprawdza. Koniec końców istotne są również wrażenia osoby zainteresowanej – czy poduszka jest wygodna, nie uciska i czy pozycja jest komfortowa.  Jak sami widzicie nie da się tego sprawdzić przy zakupie internetowym. Najlepszą opcją jest dobieranie poduszki ze specjalistą, który może ocenić Wasza sylwetkę, zbadać elastyczność kręgosłupa i ocenić jego krzywizny. W wielkim skrócie – wie o co chodzi.

Ważne jest, że przy odpowiednio dobranej poduszce ortopedycznej okres przyzwyczajenia się jest kilku dniowy i trzeba go przetrwać. W pierwszych dniach stosowania możesz czuć, że twoja szyja, odcinek piersiowy jest obolały lub sztywniejszy ale jest to fizjologiczna odpowiedź naszego organizmu na nowy bodziec i pozycję ciała podczas rozluźnienia. To normalne, szybko minie, a twój komfort snu i odczucia po przebudzeniu z pewnością się poprawią. Oczywiście jeśli poduszkę miałaś/eś odpowiednio dobraną a nie kupioną „w ciemno”.

Rynek jest tak przepełniony !!! Co wybrać ???

Zgadza się, rynek jest przepełniony i rozumiemy Wasz problem. Szybko Wam pomogę go rozwiązać. Moja misja zbawiania świata odbija się na moich znajomych, którym robię mondralińskie wywody na ten temat. Główną wskazówką dla Was jest to abyście wybierali poduszki od producentów, którzy zajmują się głównie produkcją poduszek. Producenci, którzy od lat dopracowują swoj produkt, robią testy i badania w tym zakresie. Odradzamy kupowanie poduszek w sklepach, które zajmują się dystrybucją towarów od warzyw po sprzęt ogrodowy itp. Skupmy się na markach dla których jest to wiodący produkt.  est kilki takich producentów na polskim rynku – zarówno rodzimych jak i zagranicznych. Jak będziecie zainteresowani to z miłą chęcią kilku polecimy. Śmiało piszcie [Kontakt]

Jak widzicie jest wiele pozytywów z używania poduszki profilowanej/ortopedycznej i nie jest ona dedykowana tylko osobną z przewlekłymi problemami kręgosłupa szyjnego czy piersiowego, a nawet lędźwiowego. Zdaje swoj egzamin nawet u „zdrowych” osób wpływając na poprawę ich snu. Wpływa na poprawę naszej strefy odpoczynku, a co za tym idzie na na nasze ogólne funkcjonowanie. Pamiętajcie jednak, że aby cały ten mechanizm dobrze działał musimy podejść do tematu poważnie.

Na koniec jeszcze jedna ważna sprawa – nawet dobrze dobrana poduszka ortopedyczna nie będzie spełniała swojej funkcji, jeśli się położymy na niej odwrotnie niż jest zalecane !! Uwierzcie mi to dzieje się bardzo często. Pamiętajcie o tym !!!

 

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez FizjoTerapiaHD (@fizjoterapiahd)