Blog

Czy istnieją buty idealne? Takie, które po nałożeniu na nogę okażą się tymi „naj” i od razu powiesz o nich – „to jest ten but!” . Jest tak dużo zmiennych, które na to wpływają, dlatego bardzo ciężko wybrać tą idealną parę butów. Mawia się, że ideał nie istnieje i tylko się do niego dąży. Dziś pozwolę sobie dać Wam 10 prostych wskazówek, które mogą was do tego ideału przybliżyć. Kto wie, może te wskazówki wykreują Waszą idealna parę butów biegowych.

 

 

 

OTO 10 PROSTYCH WSKAZÓWEK, KTÓRE POMOGĄ CI WYBRAĆ TWOJE IDEALNE BUTY !

 

 

 

 

 

Teraz już powinno być łatwiej 🙂

1.IDŹ DO SKLEPU PO POŁUDNIU

Po buty do biegania najlepiej wybrać się po południu. Jest to bardzo dobry moment bo twoje stopy zrobiły już trochę kroków, mają odpowiednią elastyczność (naturalną) i kształt/obwód. Stopy zaraz po przebudzeniu są wypoczęte i pozbawione wszelkich obrzęków(zdrowe stopy), stawy i więzadła nie są jeszcze w pełni rozruszane, a nawet często są dość usztywnione co może wpłynąć negatywnie na dobór idealnej pary biegowej. Buty mogą później uwierać lub mieć za małą stabilizację. To taka mała rozgrzewka przed wyborem butów – ma to duże znaczenie, tak jak rozgrzewka przed zawodami czy bieganiem.

 

 

2. BUTY BIEGOWE POWINNY BYĆ ROZMIAREM WIĘKSZE NIŻ BUTY DO CHODZENIA.

Kupowanie butów biegowych zgodnie z długością stopy się nie sprawdza. Do biegania trzeba kupić trochę większe. Zakres ten wacha się od +0,5 cm do +1,5 cm rozmiaru stopy. Oczywiście jest to dość indywidualne i warto pomierzyć kilka rozmiarów zanim zdecydujemy się na finalizację zakupu. Podczas biegu stopy i palce mocno pracują co może powodować obijanie, ocieranie palców i paznokci. Wybierając rozmiarowo większe buty biegowe możecie się przed tym uchronić. Zwiększy to też wasz komfort podczas długiego biegania. Warto tu dodać, że często mimo wybrania odpowiedniego rozmiaru paznokcie są obijane i palce bolą. Może to być związane z techniką waszego biegu czy nadmiernej pracy prostowników palców. Uwaga !! Z drugiej strony kupowanie za dużych butów też nie będzie dobre bo może spowodować nadmierne obciążanie prostowników palców czy ślizganie się stopy w bucie! Nie przekraczajcie wspomnianych widełek.

 

 

3. DOBIERZ BUTY DO BUDOWY SWOJEJ STOPY

Każdy z nas ma inną stopa. Anatomicznie oczywiście składa się ona z identycznej liczby kości i połączeń więzadłowych ale jej kształt, wysklepienie i łuki stopy są bardzo osobnicze. Dodatkowo różnimy się miedzy sobą siłą i kontrolą mięśniową co powoduje, że nasze stopy pracują inaczej. Jedna osoba będzie miała tendencję do prononacji, a druga do supinacji. Bedą też takie osoby których stopy bedą neutralne i nie bedą potrzebowały dodatkowego wsparcia. Taka wiedza jest istotna aby dobrać dedykowane dla nas buty. Źle dobrane bedą pogłębiały wadę i szybko mogą zniechęcić do biegania. Często też jest to powodem kontuzji. Rozumiem, że nie wszyscy znają się na anatomii i budowie stopy więc z tego miejsca zachęcam do odwiedzenia dobrego fizjoterapeutyznającego specyfikę biegania. To pomoże Ci ustalić jaki typ stopy masz i z jakim wsparciem wybrać buty.

 

 

4. INNE BUTY NA TRENING A INNE NA ZAWODY

Jeśli jesteś na początku swojej „kariery” biegowej to wybieraj buty dedykowane do treningu a nie na zawody. Buty treningowe bedą wygodniejsze, bardziej amortyzowane co pozwoli Ci biegać kilometry w większym komforcie i uchroni twoje stawy przez przeciążeniami. Buty startowe maja inna specyfikę, są zbudowane tak aby osiągać jak najlepsze wyniki w bieganiu – są zazwyczaj sztywniejsze, mniej amortyzowane i lżejsze – służą głownie do biegania zawodów lub szybkich krótkich treningów. Zdecydowanie nie bedą twoją idealną parą butów na codzienny trening. Nie kupuj butów startowych do codziennych treningów, miej je na specjalne okazje typu zawody czy sprawdzian biegowy.

 

 

5. MASA CIAŁA MA ZNACZENIE

Nie wszystkie buty na sklepowej półce są dla nas. Dzieje się to zarówno za sprawą wyżej wspomnianej pronacji i supinacji jak i wagi biegacza. Nawet najlepsze technologie w butach biegowych ugną się pod ciężarem biegacza jeśli bedą źle dobrane. Jeśli jesteś lekkim biegaczem w zasadzie nie ma ograniczeń. Problem mogą mieć biegacze o dużej masie, którzy chcą wybrać buty o lekkich konstrukcjach – pozbawionych wsparcia miękkich piankach. Może to doprowadzić do złego działania systemów wbudowanych w buty lub ich szybkiego zniszczenia. To czy but będzie odpowiedni często dowiesz się juz po ich nałożeniu i krótkim bieganiu po sklepie.

 

 

6. WYBIERZ BUTY DO NAWIERZCHNI NA JAKIEJ NAJCZĘŚCIEJ BIEGASZ

Twoja idealne buty do biegania niestety nie mogą być jednocześnie uniwersalne. Oczywiście nikt nie zabrania biegania w jednych butach na wszelkich rodzajach nawierzchni, ale może się to wiązać z pewnymi ograniczeniami. Jeśli biegasz najczęściej na asfaltowych nawierzchniach to powinieneś wybrać buty właśnie na takie nawierzchnie. Natomiast jeśli biegasz najczęściej w górach i leśnych szlakach to przydadzą się buty z bardziej agresywnym bieżnikiem i ochroną palców przed korzeniami i kamieniami. Specyfikacja wyżej wymienionych butów sprawia, że w dedykowanych warunkach dają biegaczowi dodatkowe możliwości, takie jak szybkość na asfalcie czy przyczepność na mokrych górskich ścieżkach. Najbardziej uniwersalnymi butami wydają się być buty na asfalt i na upartego pobiegną prawie wszędzie, ale … proszę uważaj !

Każdy do biegania, ale….

7. DOBIERZ BUTY DO SWOJEGO POZIOMU BIEGOWEGO

Staraj się dobrać buty biegowe do swojego aktualnego poziomu biegowego i przygotowania motorycznego. Najczęściej początkujący biegacze lądują „na piętę” i trudno im się przestawić na lądowanie na śródstopie. Wszystko przychodzi z czasem i niektórych etapów nie da się przeskoczyć. Unikaj butów z niskim dropem bo są one bardziej wymagające dla twoich nóg i mogą powodować bóle łydek i ścięgna Achillesa. Dla początkujących biegaczy nie bedą one komfortowe. Nie kupuj butów dla zaawansowanych biegaczy będąc na początku swojej drogi biegowej. Zamiast przyspieszyć będziesz musiał zwolnić bo będzie bolało.

 

 

8. NA ZAKUPY ZABIERZ SKARPETKI BIEGOWE

Idąc z myślą zakupu  butów biegowych koniecznie zabierz ze sobą skarpetki biegowe lub kup je na miejscu w sklepie. Wybierając tą idealną parę butówbiegowych powinieneś mierzyć je właśnie w dedukowanych skarpetkach biegowych. To pozwoli na idealne dopasowanie buta do Twojej stopy. Nie powinieneś mierzyć butów bez skarpetek lub w grubej zimowej „podkolanówce” bo się poźniej może okazać ze buty są za duże lub za ciasne i uwierają. Pamiętaj również, że dobra skarpetka to „skarb” i warto o nich pamietać. Zdarzają się sytuacje kiedy to właśnie przez złe skarpetki musisz przerwać bieg.

 

9. ZAREZERWUJ SOBIE TROCHĘ CZASU, NIE PODEJMUJ DECYZJI W SEKUNDĘ

Daj sobie trochę czasu na decyzję, nie spiesz się i nie podejmuj jej pochopnie. Przymierz kilka par butów, które są odpowiednio dobrane według wyżej wymienionych wskazówek. Załóż je na nogi i chodź po sklepie, a jeśli jest możliwość to nawet biegaj. Oceń jak układają się podczas chodzenia i biegania – czy się nie załamują, uginają pod twoim ciężarem. Jeśli jest możliwość poproś sprzedawcy aby to ocenił. Przymierz te same modele w kilku rozmiarach. Nie ulegaj presji czasu, to ważna decyzja i powinna być podjęta na spokojnie. Masz prawo być niezdecydowany/na. „Co nagle to po diable” mówią ! Jeśli nie jesteś w stanie podjąć decyzji od razu, wróć do sklepu na drugi dzień.

 

10. SPRZEDAWCA TO TWÓJ SPRZYMIERZENIEC, A NIE WRÓG.

Większość sprzedawców butów biegowych to również biegacze lub fizjoterapeuci. Warto skorzystać z ich rad bo mają doświadczenie i znają się na butach. Nie bój się spytać, nie ma głupich pytań. Może but, który sobie wybrałeś/aś  sprzedawca ma juz obiegany i dostaniesz dokładną ich recenzję – to bardzo cenne informacje. Możesz już na wstępie poprosić o pomoc. Łącząc wszystkie moje wskazówki i zaangażowanie sprzedawcy z pewnością uda ci się kupić swoją idealną parę butów biegowych.

 

JESTEM PRZEKONANY, ŻE TE 10 PROSTYCH WSKAZÓWEK UŁATWI WAM WYBÓR IDEALNEJ PARY BUTÓW BIEGOWYCH I POZWOLI CIESZYĆ SIĘ TĄ NIESAMOWITĄ AKTYWNOŚCIĄ NA KAŻDYM KILOMETRZE. POWODZENIA !