Łokciem golfisty możemy nazwać przyśrodkowe zapalenie nadkłykcia kości ramiennej. Jest to schorzenie dotyczące ścięgien po wewnętrznej stronie stawu łokciowego. Jego istotą jest tendinopatia czyli zmiana zapalna ścięgna o charakterze przeciążeniowym lub powiązanego z mikro urazami. Ten rodzaj tendinopatii jest związany z mięśniami z grupy zginaczy przedramienia, które są odpowiedzialne za ruchy zgięcia nadgarstka i palców.
Łokieć Golfisty – różnicowanie
Ból przyśrodkowej części stawu łokciowego możemy podzielić na kilka grup: ból spowodowany przeciążeniem mięśni zginaczy stawu nadgarstkowego lub ból wynikający z aktywności fizycznej, która koślawi staw łokciowy oraz ból wynikający z kompresji nerwu łokciowego. Nie jest łatwo rozróżnić mięśnie w okolicy przedramienia. Tym bardziej od strony wewnętrznej gdzie na wspólnym przyczepie są trudne do rozróżnienia. Okolica nadkłykcia przyśrodkowego to miejsce godzinę mówimy o „łokciu golfisty” – fajnie by było wiedzieć który z mięśni daje objawy prawda???
Mięśnie przedramienia – zginacze
Można je łatwiej lokalizować z dala od przyczepu i tu przychodzimy Wam ze ściąga.
✳️Kciuk pokazuje mniej więcej kierunek mięśnia nawrotnego obłego
✳️Palec wskazujący – mięsień zginacz promieniowy nadgarstka
✳️Palec środkowy – mięsień dłoniowy długi
✳️Palec serdeczny – zginacz powierzchowny palców
✳️mały palec – zginacz łokciowy nadgarstka
Przeciążenie ścięgien mięśni zginaczy/nawracających
Powszechnie znany łokieć golfisty nie dotyczy tylko osób, które regularnie grają w golfa ale również u tenisistów, którzy podkręcają piłkę podczas uderzenia z forhendu. U osób nie grających w golfa czy w tenisa łokieć golfisty będzie występował po nadmiernym zginaniu stawu nadgarstkowego oraz po powtarzalnych ruchach nawracających.
Pierwotną patologią jest przeciążenie ścięgien mięśni zginaczy, a w szczególności mięśnia nawrotnego obłego. Proces, który prowadzi do przeciążenia ścięgna jest spowodowany przez kilka czynników. Jednym z nich jest słaba technika odbicia, za ciężka rakieta czy ogólne przeciążenia związane z
treningiem lub powtarzaną aktywnością. Jeżeli podczas stanu zapalnego ścięgna obciążenia nadal będą na wysokim poziomie to dojdzie do mikroskopowego naderwania ścięgna, a następnie do jego zbliznowacenia. Podczas etapu bliznowacenia może dojść do uwięźnięcia nerwu łokciowego, który przebiega w okolicy ścięgna.
W badaniu występuje lokalna nadwrażliwość na powierzchni lub poniżej nadkłykcia przyśrodkowego oraz ból występuje podczas oporowego zgięcia stawu nadgarstkowego i oporowego nawracania.
Powiązany materiał na naszym kanale FizjoTerapia HD
Kompresja nerwu łokciowego
W okolicy stawu łokciowego nerw łokciowy przebiega w bruździe na tylnej powierzchni tylnej nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. W tym rejonie leży on bezpośrednio pod skórą. Uraz lub mocniejsze uderzenie się będzie powodowało ból oraz mrowienie przebiegające od przedramienia do
małego palca.
Jeżeli w tej okolicy dojdzie do kompresji nerwu łokciowego to w efekcie ból może promieniować na przyśrodkową część stawu łokciowego. Dodatkowymi objawami jest drętwienie piątego palca oraz kłujący ból w okolicy przedramienia. Będzie się on nasilał w nocy oraz przy zgiętym stawie łokciowym.
Osoby pracujące przed komputerem ze względu na pozycję i ułożenie kończyn górnych są najbardziej narażone na wystąpienie objawów bólowych.
Leczenie i profilaktyka
Główną metodą leczenia jest adaptacja tkanki na obciążenia. Co przez to rozumiemy? W pierwszej fazie należy zmodyfikować – zmniejszyć obciążenia występujące w rejonie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Zaleca się wykonywanie ćwiczeń izometrycznych, rozciągających mięśnie zginające staw nadgarstkowy. Warto zwrócić uwagę na pracę w pełnym zakresie ruchomości. W kolejnych etapach warto dołożyć trening oporowy (z gumami/ z hantlami), który spowoduje wzrost siły.
Czy możemy zapobiec występowaniu łokcia golfisty ?
Jak najbardziej tak. Regularne rozciąganie i rolowanie przedramienia jest niezwykle ważne do utrzymania prawidłowych zakresów ruchomości.
Jeżeli zastanawiasz się czy łokieć golfisty dotyczy Ciebie to zapraszamy na wizytę do naszych gabinetów w Warszawie i Wrocławiu !