BlogDehydratacja dysku

Dehydratacja (odwodnienie) krążka międzykręgowego

 

Czym jest krążek międzykręgowy?

Krążek międzykręgowy – potocznie zwany dyskiem międzykręgowym – jest to struktura występująca pomiędzy dwoma sąsiednimi trzonami kręgu w kręgosłupie. U człowieka występują 23 krążki międzykręgowe, ich wysokość zwiększa się od odcinka szyjnego w dół, aż do odcinka lędźwiowego. Każdy z krążków składa się z jądra miażdżystego, pierścienia włóknistego oraz blaszek chrzęstnych.Pierścień włóknisty jest położony zewnętrznie – okala jądro miażdżyste. W jego budowie występuje kolagen typu I, który jest odporny na obecność sił rozciągających. Jądro miażdżyste jest galaretowatą substancją leżącą wewnątrz krążka. W skład jego wchodzi znaczna ilość wody. Jej obecność wywołuje ciśnienie, które rozprowadza się równomiernie w każdą stronę utrzymując równą przestrzeń pomiędzy dwoma kręgami. Jego budowę można porównać do opony samochodowej – twardej na zewnątrz ale elastycznej wewnątrz. Taka budowa zapewnia stabilność oraz pochłania uderzenia (funkcja amortyzacyjna).

dehydratacja dysku
Czym jest dehydratacja krążka międzykręgowego?

Dehydratacja jest niczym innym jak odwodnieniem krążków. Z biegiem lat udział wody w jądrze miażdżystym się zmniejsza, co prowadzi do spadku elastyczności wewnątrz. Jest to zjawisko fizjologiczne – nawet w ciągu dnia można zauważyć zmniejszenie wysokości ciała. Jednak dehydratacja krążków może wystąpić również z przeciążenia. Długotrwale utrzymujące się obciążenie powoduje stopniowy ale ciągły odpływ płynu z krążka
międzykręgowego. Elementy kręgów zaczynają zbliżać do siebie, co powoduje zmniejszenie napięcia i wysokości krążka międzykręgowego. To zjawisko może spowodować kompresję dysku, a nawet powstanie przepukliny.

dehydratacja dysku

 

Czy można zapobiec dehydratacji krążka międzykręgowego?

Oczywiście, że tak! Chociaż jest ona naturalnym procesem starzenia się to można podjąć działania, które będą spowalniały ten proces. Przede wszystkim musimy najpierw zwrócić uwagę na jakość naszego życia. Wielogodzinne siedzenie, nierównomierne obciążenie kończyn dolnych podczas
stania, brak ergonomii podczas pracy czy urazy mogą powodować zwyrodnienia krążków międzykręgowych. Warto również wspomnieć, że regularna aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowej pracy kręgosłupa. Dyski międzykręgowe nie posiadają własnego ukrwienia więc aby doszło do ich odżywienia musi zajść zjawisko dyfuzji. Zachodzi ono podczas kompresji i dekompresji. Podczas dużego nacisku płyny z krążka międzykręgowego są uwalnianie. Przy odciążeniu przestrzeń pomiędzy krążkami się zwiększa więc dochodzi do absorpcji płynów ze składnikami odżywczymi.
Gdy kręgosłup jest rozciągany w osi długiej kręgi oddalają się od siebie. Zwiększenie wymiarów krążka międzykręgowego prowadzi do zmniejszenia
ciśnienia w jego wnętrzu – dlatego techniki trakcyjne (oddalające kręgi od siebie) są wskazane przy dehydratyzacji oraz przy przepuklinach.

 

Masz problem z kręgosłupem i potrzebujesz konsultacji ? Serdecznie zapraszamy do naszego gabinetu w Warszawie i Wrocławiu. Dobra diagnostyka i celowana fizjoterapia może przyspieszyć twój powrót do zdrowia .