Zespół de Quervaina – Zapalenie pochewek sciegnistych pierwszego przedziału prostowników. (Choroba młodych matek)
Schorzenie to jest często występującą patologią przeciążeniową stawu nadgarstkowego (części promieniowej, okolicy kciuka) . Dotyka osób, które regularnie stosują siłowe chwyty przy łokciowym odchyleniu nadgarstka (jak przy wykonywaniu serwu tenisowego) oraz osób mocno angażujących kciuk w kierunku wypustu i odwiedzenia – ich powtarzalność z racji wykonywanie zawodu lub konkretnej nawykowej czynności. Choroba de Quervaina nazywana jest również chorobą młodych matek, które często układają w podobny sposób dziecko do karmienia, noszą, kąpią i podnoszą swoje dzieci w powtarzalnym niewłaściwym chwytem z nadmiernie odwiedzionym kciukiem. To w konsekwencji powoduje przeciążenie, stan zapalny, a przede wszystkim ból podczas ruchu kciukiem.
Choroba de Quervaina – Przyczyny
Do przeciążenia dochodzi wskutek stanu zapalnego, jaki rozwija się wokół pochewki ścięgna długiego odwodziciela kciuka (APL, abductor pollicis longus) i krótkiego prostownika kciuka (EPB, extensor pollicis brevis) w pierwszym przedziale grzbietowym . Dotyka mniej niż 1% populacji, częściej występuje u kobiet niż mężczyzn. Narażone są młode matki w okresie karmienia piersią z racji wspomnianego wyżej nawykowego siłowego ustawienia reki z odwiedzieniem i wyprostem kciuka. W grupie ryzyka są również osoby z chorobami reumatoidalnymi i cukrzycą.
Choroba de Quervaina – Objawy
Typowe dolegliwości to:
- Ból i tkliwość dotykowa po promieniowej stronie nadgarstka (nad pierwszym przedziałem grzbietowym).
- Bolesne ruchy kciuka w kierunku wyprostu i odwiedzenia,
- Ograniczenie ruchomości kciuka,
- Trzaski i przeskakiwanie w okolicy ścięgna
- zgrubienie na wysokości troczka.
- Ból podczas noszenia, obracania i chwytania
Choroba de Quervaina – test diagnostyczny i rozpoznanie
Podstawą diagnostyczną w gabinecie fizjoterapii jest wywiad i badanie manualne. Wartość diagnostyczna w zespole de Quervaina ma próba Finkelsteina. Polega na uciskaniu ścięgna długiego odwodziciela kciuka (APL) i krótkiego prostownika kciuka (EPB) przez umieszczenie kciuka w zaciśnietej w pieść dłoni i następnie łokciowym odchyleniu nadgarstka. Niewielki stopien zapalenia de Quervaina moze powodowac ból tylko przy prostowaniu kciuka w stawie MCP z oporem. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości przed wdrożeniem odpowiedniego leczenia fizjoterapią czy terapią manualną warto potwierdzić diagnozę obrazowaniem USG.
Choroba de Quervaina – leczenie
Rozwój choroby nie jest dynamiczny, ma skłonności do powolnego narastania objawów bólowych. Jest to bardzo złudne bo z racji małej bolesności często pierwsze i delikatne objawy są bagatelizowane. Im dłużej rozwija się problem tym dłużej trwa leczenie, w konsekwencji w skrajnych przypadkach na konwencjonalne postępowanie w postaci fizjoterapii, terapia manualnej może być za późno. W ostateczności zostaje tylko zabieg operacyjny który ma za zdanie odbarczyć zajęte przedziały prostownika i odwodziciela. Operacja jest oczywiście ostateczonościa i niesie za soba pewnie ryzyku (np , uszkodzenie czuciowych gałązek skórnego bocznego nerwu promieniowego), wiec warto reagować już na pierwsze objawy bólowe w obrębie kciuka i nadgarstka.
Choroba de Quervaina świetnie poddaje się leczeniu fizjoterapią i terapią manualną, oczywiście jeśli nie jest to jej bardzo zaawansowane stadium. Odpowiednia fizjoterapia oraz dobrane ćwiczenia dają świetne efekty lecznicze. W połączeniu z reedukacją pacjenta co do czynności dnia codzienne (noszenie dziecka, karmienie piersią, technika podczas ćwiczeni siłowych i pracy w ciągu dnia ) oraz odpowiednia ergonomia pracy pozwala na całkowite pozbycie się problemu. W leczeniu stosuje się również farmakologie oraz ortezy usztywniające które maja ograniczać niewłaściwy ruch czy pozbyć się szybciej stanu zapalnego. Połączenie wyżej w wymienionych sposobów daje naprawdę dobre efekty,
Rokowania w chorobie de Quervaina są bardzo dobre i często kończą się na leczeniu zachowawczym (fizjoterapia, terapia manualna, orteza, faramakologia)
Masz problem z nadgarstkiem lub kciukiem, który od dłuższego czasu jest bolesny , a dotychczasowe leczenie nie przynosiło efektów? Serdecznie zapraszam Cie do naszego gabinetów w Warszawie . Zobacz również nasze przykładowe edukacyjne materiały na naszym kanale na YT FizjoTerapiaHD
Pozdrawiam mgr Fizjoterapii Łukasz Kłos
Filmy powiązane z materiałem – zobacz