Bardzo często nasi pacjenci, którzy mają problemy bólowe kręgosłupa pytają nas o interpretacje wyników zdjęć rentgenowskich (RTG) czy rezonansu magnetycznego (MRI). Zlecane są one z wielu powodów aby znaleść lub potwierdzić przypuszczalną diagnozę. Nierzadko oprócz zmian lub patologii które chcieliśmy potwierdzić znajdują się w opisie również dodatkowe zmiany których nie szukaliśmy. Jedną z takich zmian która przyspiesza tętno pacjentom i wprowadza w lekki stres jest opisana jako -Obecność guzków Schmorla , przebyta choroba Scheuermanna.
W większości przypadków opis taki mówi nam, że w okresie dojrzewania, jeśli mówimy o opisie osoby dorosłej przechodziliśmy właśnie chorobę Scheuermanna – zwaną również kifozą młodzieńczą lub kostniakochrzestniakowatością. Ten proces się zakończył ale pozostawił po sobie ślady, miedzy innymi w postaci guzków Schmorla czy pogłębioną kifozą piersiową. W zaawansowanym stadium, nieleczonej choroby również w RTG widoczne są deformację w obrębie kręgów piersiowych. Osoby które przeszły chorobę Scheuermanna najczęściej prezentują dość charakterystyczną budowę ciała – z pogłębioną kifozą piersiową , lędźwiowa i sztywnym/ ustawionym w zgięciu odcinku TH. (czytaj bardzo małą ruchomość )
Sam opis nie jest niczym strasznym i w większości przypadków nie potrzeby stresować się tym wynikiem. Oczywiście jeśli kręgosłup nie jest z tych „zaniedbanych” i nie leczonych zaawansowanych stadiów tej choroby kiedy była. W takich przypadkach najczęściej w późniejszych latach mogą pojawiać się problemy bólowe odcinka piersiowego a nawet częściej odcinka szyjnego, który musi pracować w większych zakresach z powodu sztywności odcinka piersiowego. Jeśli masz w opisie wyżej opisane zmiany, prezentujesz przygarbiona postawę ciała to dobrym pomysłem jest konsultacja z fizjo i wdrożenie odpowiednich ćwiczeń wzmacniających i jeśli jest to możliwe również mobilizujących odcinek th. Piszę ” jeśli jest to możliwe” bo nierzadko kifoza piersiowa u osób dorosłych po przebytej chorobie Sheyermanna jest bardzo usztywniona i utrwalona. Mało podatna na techniki mobilizacyjne. Warto zadbać o to jak najszybciej. Jeśli cale dzieciństwo słyszałaś/eś o tym żeby się nie garbić, a widzisz że w wieku dorosłym właśnie do tego doszło lub pogłębiło to może właśnie w okresie dojrzewania przebyłeś/ąś tą chorobę.
Etiologia choroby
Słów pare o etiologii, przebiegu i rozpoznawaniu – choroba Scheuermanna
Rozpoczyna się nagle w okresie dojrzewania w czasie gwałtownego wzrostu. Częściej występuje u chłopców niż i dziewczynek. Może występować bezobjawowo i stad często niedostrzegana. Choć szybko pogłębiającą się kifoza piersiowa ilustrująca przygarbioną sylwetkę powinna zwrócić uwagę rodziców. Bóle pleców u dzieci i młodzieży są czerwonymi flagami i nie powinny być bagatelizowane, usprawiedliwiane szybkim wzrostem czy „garbieniem się ” Każdy ból pleców u dzieci powinien być traktowany bardzo poważnie i odpowiednio skonsultowany przez specjalistę – pediatra, ortopeda, fizjoterapeuta.
Typowa sylwetka osoby u której mogła w młodości występować choroba Scheuermanna
- Plecy okrągłe – utrwalona, nadmierna kifoza piersiowa
- zwiększenie przodopochylenie miednicy
- wysunięta głowa, utrata lordozy szyjnej, barki w protrakcji
W przypadku podejrzenia choroby u dzieci oprócz badania klinicznego i manualnego stosuje się również badania obrazowe takie jak RTG – który ukazują zmiany w kręgosłupie oraz pozwalają ustalić kątku krzywizn.
Czym szybciej choroba zostanie zdiagnozowana tym większe szanse na sukces w leczeniu i utrzymanie dobrej sylwetki w dorosłym życiu.
Leczenie w dorosłym życiu
Praca nad skutkami choroby/ jej pozostałościami w dorosłym wieku skupia się na mobilizacji wielostawowej głównie z dala od samej krzywizny odcinka piersiowego, która w bardzo małym stopniu poddaje się mobilizacji. Istotne jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń wzmacniających, higiena pracy i odpowiednia pozycja przy biurku. Bardzo duża i utrwalona kifoza bardzo negatywnie wpływa na inne części kręgosłupa. Może dawać dolegliwości w odcinku szyjnym, ograniczać ruchomość do wyprostu, być przyczyną bólów głowy czy dolegliwości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Warto o tym pamietać i w miarę możliwości zadbać o siłę i mobilność naszego ciała.
Choroba nie jest śmiertelna. Część osób nie ma nawet wizualnych zmian sylwetki, a wspomniane tylko zmiany w obrazie rth które w większości przypadków nie są klinicznie istotne.
Reasujując, jeśli nie masz żadnych objawów bólowych a tylko opis świadczy o przebytej chorobie Scheuermana to nie ma się czym stresować.