Witajcie

Chcieliśmy przekleić ponownie materiał o stretchingu i autostretchingu mięśnia czworogłowego uda, bo wydaje się on Nam niezmiernie ważny przy różnego rodzaju problemach bólowych z kręgosłupem i nie tylko. Ze względu na swoje umiejscowienie i przyczepy do kolca biodrowego przedniego dolengo i więzadłem rzepki do guzowatości piszczeli nadmiernie napięty może pociągać miednicę do przodopochylenia i zwiększać lordotyzację w kręgosłupie lędźwiowym. 

Z Naszej praktyki wynika, że praca na tym mięśniu czy to poprzez stretching czy autostreching czy też pracę na rollerze poprzez powięź itp. przynosi bardzo dobre rezultaty odnośnie reducji napięć i bóli w obrębie kręgosłupa lędźwiowego. Oczywiście warto także pracować z mięśniem biodrowo lędźwiowym, niejako w jednej taśmie mięśniowo – powięziowej z czworogłowym uda. Kluczowy mięsień także przy problemach z kręgozmykiem – nadmiernie napięte biodrowo-lędźwiowe i czworogłowe będą przyczyniały się do pogłębienia wyprostu w odcinku lędźwiowym i zwiększenia problemów bólowych. 

Oczywiście ze względu na swój dystalny przyczep do guzowatości piszczeli poprzez więzadło właściwe rzepki może być kluczowy przy problemach ze stawem kolanowym – nadmierne napięcie może przypierać rzepkę i powodować konflikt rzepkowo-udowy lub zwiększać nacisk na struktury w stawie jak łąkotki czy powierzchnie chrzęstne. 

Zawsze sprawdzajcie zakres długości tego mięśnia w pozycji wyizolowanej, której przykład macie na filmie i pracujcie nad nim poprzez stretch z pacjentem lub dając mu odpowiednie ćwiczenia rozciągające/mobilizujące ten mięsień do domu (także 3 takie pozycje na filmie). Zobaczycie, że po paru dniach systematycznej pracy pacjenci zaobserwują poprawę.

Pozdrawiamy i zapraszamy do komentowania i wymiany poglądów 🙂