Kręgosłup człowieka nie jest sztywną i prostą kolumna jakby się nam wydawało. Stanowi centralna kolumnę tułowia. Jego odcinek piersiowy jest przesunięty bardziej do tyłu, odcinek szyjny sytuuje się bardziej centralnie, a odcinek lędźwiowy jest zlokalizowany w połowie głębokości tułowia.
Posiada naturalne krzywizny kręgosłupa takie jak lordoza i kifoza, które spełniają ważne funkcje w ludzkimi ciele. Począwszy od zapoczątkowania naszej wyprostowanej dwunożnej postawy po amortyzację i dynamikę podczas poruszania.
Lordoza i Kifoza – to naturalne krzywizny kręgosłupa
Owszem nasz kręgosłup powinen być prosty, ale zależ to od perspektywy z jakiej się na niego patrzy. W płaszczyźnie czołowej ,czyli gdy patrzymy na człowieka od przodu kręgosłup powinien być prosty, bez żadnych odchyleń bocznych. Każde odchylenie, skrzywienie boczne kręgosłupa uważamy za patologiczne i nazywane jest Skoliozą. Taki proces powinien być jak najszybciej wyłapany i leczony różnymi technikami terapii manualnej, ćwiczeniami korekcyjnymi aby nie dopuścic do progresu skrzywienia. Natomiast gdy patrzymy na człowieka w płaszczyźnie strzałkowej, czyli od boku kręgosłup możemy zauważyć że posiada on krzywizny. Są one fizjologiczne i posiada je każdy.
Podział kręgosłupa względem krzywizn
W skład fizjologicznych krzywizn kręgosłupa wchodzi (patrząc od góry)
- lordoz szyjna – krzywizna wklęsła w kierunku grzbietowym, stopień tego wygięcia jest wprost proporcjonalny do głębokości kifozy piersiowej. W przypadku jej pogłębienia możemy mowić o hiperlordozie, a w przypadku wypłoszenia o jej zniesieniu.
- kifoza piersiowa – krzywizna wklęsła w kierunku brzusznym, w przypadku jej pogłębienia mam do czynienia z plecami okrągłymi. Pogłębienie kifozy być wynikiem słabości mięśni lub choroby takiej jak choroba Scheuermana
- lordoza lędźwiowa – Krzywizna wklęsła w kierunku grzbietowym. Podobnie jak w odcinku szyjnym w przypadku jej pogłębienia mówimy o hiperlordozie lędźwiowej lub o spłyceniu czy zniesieniu
- kifoza krzyżowa – kość krzyżowa i ogonowa (S i Co)
Funkcje krzywizn kręgosłupa
Naturalne krzywizny kręgosłupa zwiększają jego odporność na kompensację osiową. Jego wytrzymałość jest wprost proporcjonalna do liczby krzywizn. Wskaźnik Delmas wskazuje iż kręgosłup o pogłębionych krzywiznach jest bardziej dynamiczny a o spłaszczonych statyczny.
Dodatkowo fizjologiczne krzywizny kręgosłupa:
- pełnią funkcję amortyzującą
- umożliwiają wykonywanie ruchów zgięcia i wyprostu kręgosłupa w odpowiednich zakresach
- pozwalają utrzymać stabilna pozycję ciała i przejście do dwunożnej postawy i lokomocji.
Zapraszam do obejrzenia materiału poświęconego anatomii kręgosłupa na naszym kanale na YouTube. Znajdziecie tam podstawowe informacje na temat budowy kręgosłupa człowieka, omówienie fizjologicznych krzywizn i opis poszczególnych odcinków.
Mam nadzieje ze materiał był pomocny i rozjaśnił kwestie naturalnych krzywizn kręgosłupa. Warto wiedzieć o ich istnieniu, aby podczas czytania opisu zdjęcia rentgenowskiego nie być przerażonym, ze radiolog znalazł nam lordozę lub kifozę a już nie daj bóg pogłębioną lordozę. Od teraz wiesz, że to krzywizny które występują fizjologicznie i nie ma co się stresować 🙂
Pozdrawiam Łukasz Kłos FizjoTerapia HD