Blogpierwsza wizyta u fizjoterapeuty

Pierwsza wizyta u Fizjoterapeuty

Pierwsza wizyta w gabinecie terapeutycznym jest bardzo ważnym spotkaniem. Warto się do niej dobrze przygotować, aby przebiegła sprawnie i bezstresowo. Mamy dla Was kilka cennych wskazówek i informacji, które Wam w tym pomogą.

Musicie wiedzieć, że podczas pierwszej wizyty terapeuta przeprowadza obszerny wywiad na podstawie którego zbiera informacje o problemie/dolegliwości z którą przyszliście. Zadaje wiele pytań, które mają na celu postawienie wstępnej diagnozy. Nie denerwuj się ze pyta zamiast od razu leczyć. Później fizjoterapeuta  przeprowadza ocenę sylwetki, badanie manualne danego obszaru ciała oraz wykonuje niezbędne  testy które będą potwierdzeniem jego diagnozy.

Wstępne leczenie i programowanie rehabilitacji

Ostatnią częścią pierwszej wizyty jeśli czas na to pozwoli jest wstępna terapia. Fizjoterapeuta zastosuje techniki mające na celu zmniejszenie objawów bólowych/ polepszenie stanu pacjenta zgodnie z postawioną diagnozą. Dopiero na kolejnej wizycie zaczyna się docelowe leczenie.

Na wizytę zabierz ze sobą strój sportowy – nie każdy czuję się komfortowo będąc tylko w bieliźnie podczas badania, a jest to często konieczne jeśli pacjent przyjdzie w jeansach lub sukience na badanie stawu biodrowego czy odcinka lędźwiowego.

Badania diagnostyczne MRI, RTG, USG i Leki

Jeśli posiadasz badania diagnostyczne dotyczące problemu takie jak RTG, MRI czy USG zabierz je ze sobą. To może pomóc w rozwiązani twojego problem. Pamiętaj, że dla większości terapeutów/specjalistów najbardziej wartościowe będą obrazy/płyty a nie same opisy badania.

Jeśli to możliwe przed wizytą u terapeuty nie bierz leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, które najczęściej zmieniają obraz twojego problemu i nierzadko uniemożliwiają odtworzenie objawów lub ich redukcji podczas przeprowadzania testów klinicznych.  Może to spowodować, że na kolejnej wizycie będzie trzeba powtarzać testy i od początku diagnozować problem.

Dla osób, które obawiają się pierwszej wizyty i się nią stresują polecamy spisanie na kartkę najważniejszych informacji. Nierzadko takie osoby zapominają powiedzieć o istotnych rzeczach podczas wizyty.

Bądź na czas

Na pierwszą wizytę, jak i na każdą kolejna warto przyjść punktualnie. Każda minuta spóźnienia może skutkować tym, że wywiad będzie niepełny, badanie manualne skrócone, terapeuta będzie musiał się spieszyć i może postawić złą diagnozę. Nie zawsze będzie możliwość przedłużenia wizyty bo na kolejną godzinę może czekać już inny pacjent. Bądźcie punktualni i nie traćcie swojego cennego czasu.

Na jednej wizycie skupcie się na najważniejszym problemie z którym się borykacie, terapeuta nie jest w stanie sprawdzić wszystkiego w krótkim czasie więc na jednej wizycie warto skupić się na jednym temacie, chyba że problem jest mały i terapeuta stwierdzi, że jest jeszcze szansa na sprawdzenie dodatkowego problemu.

Mamy nadzieje, że te wskazówki pozwolą Wam w tym aby wizyta u fizjoterapeuty przebiegła sprawnie. Taki schemat wizyty i postępowania działa w naszych gabinetach i działa bardzo sprawnie. Najprawdopodobniej bardzo podobnie jest w większości gabinetów.

Prawo Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty

Pamiętajcie, że od maja 2018 każdego dyplomowanego fizjoterapeutę możecie sprawdzić w rejestrze. Każdy Fizjoterapeuta do tego czasu musi posiadać prawo wykonywania zawodu aby mógł praktykować.

Jeśli macie do nas jakieś pytania z chęcią na nie odpowiemy. Zapraszamy do kontaktu [tutaj]

Pozdrawiamy FizjoTerapia HD