Blog

Nerw Pośrodkowy

Nerw nerw pośrodkowy (medianus), jest jednym z głównych nerwów obwodowych kończyny głównej, który wychodzi z odcinka szyjnego kręgosłupa z poziomy C6-TH1 i dystalnie w okolicy dłoniowej przechodzi przez kanał nadgarstka. Odpowiada on za  kontrolę ruchową takich mięśni jak mięsień nawrotny obły, zginacz promieniowy nadgarstka, dłoniowy długi czy zginacz powierzchowny palców oraz  za czucie w obrębie trzech pierwszych palców oraz wewnętrzną połowę palca czwartego. Na swojej drodze  od szyi do paców może być może być kilka potencjalnych miejsc które spowodują jego ucisk. Począwszy od odcinka szyjnego gdzie może być kompresowany przez uszkodzony dysk, kończąc na newralgiczne miejsce zwane kanałem nadgarstka gdzie biegnąc razem z ścięgnami i traktami naczyniowymi również może zostać ograniczony jego ruch lub ukrwienie.

 

Zespół Cieśni Nadgarstka

Dla większości najbardziej popularnym schorzeniem związanym z nerwem pośrodkowym jest Carpal Tunel Syndrome czyli potocznie znana Cieśnią nadgarstka. Zespół cieśni nadgarstka jest wynikiem ucisku nerwu pośrodkowego właśnie w kanale nadgarstka. Zmiany w ukrwieniu nerwu, jego kompresja i problem ze ślizgiem powodują szereg objawów takich jak drętwienie, mrowienie w trzech pierwszych palcach. Osłabienie czucia i siły mięśniowej w obrębie wyżej wymienionych palców.

 

Do diagnostyki problemów nerwu promieniowego używa się wiele testów i badać diagnostycznych. W pozycji podstawowych przy potwierdzaniu ucisku stosuje się badanie EMG, badanie ultrasonografem i rezonans magnetyczny. W gabinecie problem nerwu pośrodkowego diagnozujemy przez badanie jego napięcia -test neurodynamiczny, objaw Tinela i badanie mięśni wskaźnikowych. Dodatkowo oceniamy czucie w unerwianym przez nerw pośrodkowy obszarze.

Jeśli nasz problem z nerwem pośrodkowym, odczuwasz objawy wymienione wyżej to warto udać się na diagnostykę i wizytę u specjalisty. W przypadku ucisków nerwowych nie ma co czekać aż samo przejdzie. Im szybciej zdiagnozuje się problem i wdroży odpowiednie leczenie – tym szybciej znikną objawy i wróci władza w ręce.

Proszę pamiętajcie, że zanim zdecydujecie się na operację trzeba problem dokładnie dodiagnozować i brać pod uwagę również odcinek szyjny- nie rzadko operacji w obrębie nadgarstka same w sobie nie przynoszą oczekiwanych efektów. Istotna jest odpowiednia diagnoza i odpowiednia fizjoterapia zarówno przed jak i po operacji.

 

Nerw Pośrodkowy – to twój problem ?

Dla osób który mają już pełną diagnozę, są po operacji lub chcą pracować ze swoim problemem czekając na wizytę u specjalisty – fizjoterapeuty, neurologa proponujemy nasz film dotyczący nerwu pośrodkowego.

W dzisiejszym materiale przedstawiamy ćwiczenia do automobilizacji / neuromobilizacji nerwu pośrodkowego , które można wykonać samemu we własnym zakresie i w każdych warunkach. Do ćwiczeń wystarczy troche wolnej przestrzeni i chęci.

 

Umów wizytę u autora materiału Łukasza Kłosa

Jeśli macie problem z nerwem pośrodkowym – drętwienie, mrowienie, osłabine czucie w obrębie trzech pierwszych palców dłoni, wypadają wam przedmioty z ręki i zdiagnozowali wam cieśń nadgarstka, a nie jest to jeszcze moment na operację to te ćwiczenia mogą być pomocne w rozwiązaniu Waszego problemu. Oczywiście nie zalecamy diagnozowania siebie samego i zalecamy przy podobnych problemach w pierwszej kolejności udać się do dobrego specjalisty w zakresie neurologii, dobrego terapety manulanego lub osteopaty. Dopiero po postawieniu odpowiedniej diagnozy te ćwiczenia mogą być uzupełniem terapii w gabinecie.

 

Szukasz rozwiązania swojego problemu? Potrzebujesz konsultacji fizjoterapeutycznej? Serdecznie zapraszamy na wizytę w naszym gabinecie w Warszawie lub Wrocławiu

Zapraszamy również do kontakty telefonicznego

Warszawa +48 602-364-305

Wrocław  +48 660 40 65 64