BlogTest Thompsona

Uszkodzenie ścięgna Achillesa

 

Ścięgno Achillesa to największe ścięgno w ludzkim ciele, łączące mięśnie łydki z kością piętową. Uszkodzenie ścięgna Achillesa to poważny uraz, który może mieć długotrwałe konsekwencje dla osoby poszkodowanej. Uraz często występuje u sportowców, ale może dotyczyć także osób mniej aktywnych fizycznie. Może wystąpić nagle podczas szybkiego rozciągnięcia czy bezpośredniego uderzenia lub być następstwem przewlekłego przeciążenia – które jest bagatelizowane przez część amatorów uprawianych np bieganie.

Objawy i Diagnoza

Typowe objawy uszkodzenia ścięgna Achillesa to:

  • Nagły, ostry ból w okolicy pięty.
  •  Trudności w poruszaniu stopą.
  • Obrzęk i zasinienie wokół kostki.
  • Uczucie „uderzenia” lub „strzału” w tył nogi podczas urazu.

Test Thompsona

Jego uszkodzenie (ścięgno Achillesa ) może obejmować różne stopnie, od naciągnięcia, przez częściowe rozerwanie, aż po całkowite zerwanie.  W dzisiejszym materiale pokazujemy test dla ścięgna Achillesa. Test Thompsona wykorzystujemy w celu zdiagnozowania zerwania .Bardzo łatwy i szybki test do zrobienia, w każdych warunkach. Diagnoza fizykalna wymaga potwierdzenia badaniem obrazowym, takim jak USG lub rezonans magnetyczny (MRI).

Leczenie i Rehabilitacja

Leczenie zależy od stopnia uszkodzenia:

 

  • Naciągnięcie lub częściowe rozerwanie:

Może być leczone za pomocą odpoczynku, lodu, kompresji, metoda RICE, a także fizjoterapii i terapii manualnej. Bardzo ważny jest również trening medyczny który stopniowo wprowadzi obciążenie więzadła i wpłynie na jego przebudowę.

  • Całkowite zerwanie:

Zazwyczaj wymaga interwencji chirurgicznej, po której następuje intensywna rehabilitacja i trening medyczny.

Czas powrotu do pełnej sprawności może wynosić od kilku miesięcy do roku.

 

Potrzebujesz konsultacji fizjoterapeutycznej, chcesz zacząć fizjoterapię, trening medyczny pod okiem doświadczonych fizjoterapeutów? 

Zapraszamy do naszych gabinetów W Warszawie i Wrocławiu