Badanie stawu kolanowego i uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego

 

Podczas badania stawu kolanowego w gabinecie fizjoterapii używamy wielu testów diagnostycznych które pozwalają nam  postawić trafna diagnozę w przypadku urazu czy kontuzji. Do oceny uszkodzenia/ zerwania więzadła krzyżowego przedniego (ACL) oprócz klasycznej szuflady przedniej czy testu Lachmana możemy użyć równie szybkiego i wymiennego testu.

Zapraszamy na dość krótki i zwięzły materiał na temat testu oceny zerwania więzadła krzyżowego przedniego (ACL) w stawie kolanowym.

 

Lelly Test – ocena całkowitego zerwania więzadła krzyżowego przedniego

Lelly Test pokazuje Nam, czy więzadło krzyżowe przednie jest zerwane całkowicie czy funkcjonuje normalnie. Test nie jest  nadzwyczaj precyzyjny, ale z dużą dokładnością pokazuje czy więzadło w ogóle trzyma.

Potwierdzenie diagnozy w rezonansie magnetycznym

Jeśli podczas badania fizykalnego zdiagnozujemy całkowite zerwanie więzadła ACL to pozostaje tylko potwierdzić to badaniem obrazowym MRI dla przyszłej rekonstrukcji i późniejszej fizjoterapii.

 

Pełne badanie stawu kolanowego na postawie którego prowadzimy fizjoterapie i terapie manualna w gabinecie możecie zobaczyć w innyc naszych materiałach :

 

Badanie stawu kolanowego wg Kaltenborna cz.1

Badanie stawu kolanowego wg Kaltenborna cz.2

 

Pozdrawiamy FizjoTerapia HD