Czy wiesz że?...

Najdłuższym mięśniem w ciele człowieka jest mięsień krawiecki (łac. sartortorius) zwanym również mięśniem najdłuższym uda. Jest on mięśniem kończyny dolnej a jego długość u osoby dorosłej to ok 50 cm. Ma kształt długiej taśmy o przekroju trójkątnym, utrzymywanej i objętej przez powięź szeroką.

Mięsień krawiecki jest mięśniem dwustawowym, wpływa na poprawne działanie zarówno stawu biodrowego jak i stawu kolanowego. W stawie biodrowym jego funkcja jest zgięcie, odwiedzenie i rotacja na zewnątrz. W stawie pełni funkcję zginacza i rotacji do wewnątrz.

Przyczep początkowy mięśnia krawieckiego to kolec biodrowy przedni górny, przyczep końcowy to guzowatość piszczelowa od strony przyśrodkowej (wraz z mięśniem smukłym i mięśniem półścięgnistym) Ścięgno końcowe mięśnia krawieckiego łączy się wachlarzowato ze ścięgnami mięśnia smukłego i połścięgnistego i spaja się z powięzią goleni tworząc ścięgnistą strukturę zwaną gęsią stopą (łac. pes anserinus). Warstwę powierzchowną stopy tworzy mięsień krawiecki, warstwę głęboką – pozostałe dwa mięśnie

Mięsień unerwiony jest z poziomu nerwu udowego L2-L3